۴ تجربه کار در محیط Sheet Metal اینونتور

 

این روزها شرکت های زیادی بدنبال تجربه ساخت ورق فلزی (Sheet Metal) در نرم افزار اینونتور هستند. دلیل اصلی آن به ترسیم نقشه ها و مدل ها در نرم افزار AutoCAD  و نیاز به طرح حای سه بعدی در محیط اینونتور می باشد. در ادامه این پست ۴ تجربه کار در راستای افزایش دانش ورق فلزی ثبت شده است.

ایجاد لبه های روی هم (Joggle )  در اینونتور

گاهی اوقات در ورق های فلزی بلند نیاز به روی هم قرار گرفتن دو لبه فلزی می باشد به این موضوع ایجاد joggle در ورق فلزی می گوییم.

این کار باعث می شود تا دو قسمت ورق روی هم قرار بگیرند و با یکدیگر همسطح بمانند و از لغزش ورق جلوگیری کنند. برای ایجاد joggle در نرم افزار اینونتور از ابزار Contour Flange استفاده می گردد.

برای این کار ابتدا یک پروفیل دو بعدی با هندسه مشخص ایجاد کنید فاصله دو لبه برای اجرای دستور Counter flange اهمیت دارد چرا که اگر دو سطح ورق در داخل هم قرار گیرند دستور اجرا نمی شود.

ایجاد زاویه مرکب در ورق فلزی

در یک ورق فلزی زاویه مرکب زوایایی هستند که در یک نمونه قطعه قرار می گیرند. مسیرهای مختلفی برای ایجاد زاویه مرکب وجود دارد راه پیشنهادی من برای ایجاد آن مسیر زیر است:

در فضای مدل سه بعدی ( نه Sheet Metal ) ابتدا طرح مدل را ایجاد کنید سپس بصورت Surface آنرا Extrude کنید.

به کمک work Plane یک صفحه مایل در کنار لبه مجاور ایجاد کنید و زوایه آنرا بخاطر بسپارید. با ابزار Thicken  به سطوح ضخامت دهید البته ضخامت آنرا به اندازه ضخامت ورق در نظر بگیرید.

در مرحله بعد در محیط Sheet Metal از ابزار Bend استفاده کنید و خم های مورد نظر را ایجاد کنید . بعد می توانید لبه هایی را به قسمت کناری اضافه نمایید و با ابزار Corner Seam به هم متصل کنید.

 

اتصال بدنه ها با ابزار Bend در Sheet Metal

در اغلب موارد پس از ایجاد مجموعه های بدنه مونتاژ شده برای اتصال از ورقه های فلزی Sheet Metal استفاده می شود. برای این کار بعد از این که بدنه ها را طراحی نمودید در محیط Sheet Metal با کمک ابزارهای Face, Flange ورق های را مدل سازی کنید و با ابزار Bend آنها را بهم متصل نمایید.

 

تبدیل مهندسی یک مدل سه بعدی به ورق فلزی

شاید یکی از روش های مدل سازی ورق فلزی ایجاد یک مدل در محیط ۳D Modeling و سپس تبدیل آن به یک ورق باشد. همان طور که می دانیم هدف ما در ایجاد مدل در Sheet Metal رسیدن به گسترده ورق (Flat Pattern) می باشد. در این بخش با یک مثال مسیر ایجاد مدل سه بعدی به ورق را مرور می کنیم.

اگر مدل سه بعدی از یک Shell استفاده شده باشد مشکل بودن اضافه مواد است در هر حال می دانیم که Shell از ابزاآلات محیط ۳D Modeling است نه Sheet Metal . برای رفع این اشکال از Fillet استفاده کنید و بعد فایل را ذخیره کنید.

در مرحله بعد یک فایل جدید Sheet Metal را باز کنید و از ابزار Derive برای آوردن سطوح مورد نیاز بعنوان سطح (as a surface) استفاده کنید. در این مرحله چون از سطح استفاده می کنیم می توانیم هر انچه که نیاز داریم را احضار کنیم و با Delete Face سطوح fillet را پاک کنید.

با Thicken به سطوح به اندازه ضخامت ورق ضحامت بدهید. حال از ابزار Bend استفاده می کنید تا بدنه ها را به هم متصل کنید البته شعاع هایی که برای Fillet استفاده می کنید نشان دهنده شکافی است که بین هر قسمت از قطعه دارید. در نهایت پس از افزودن خم ها به قطعه یک قطعه ورق فلزی دارید که می توانید بدون دردسر از ویژگی Shell  و Flat Pattern استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.