خاتمه سازگاری فایل های مکانیکال دسکتاپ با اینونتور

در این مقاله به نحوه وارد کردن فایل های مکانیک دسکتاپ Mechanical Desktop2009  به محیط های نقشه، مونتاژ و مدل سازی نرم افزار اینونتور  خواهیم پرداخت. همان طور که می دانید فایل مدل سازی (Part)   در نرم افزار اینونتور با پسوند IPT ، فایل نقشه با پسوند IAM و فایل مونتاژ با پسوند IAM ذخیره می گردد. نکته قابل توجه عدم پشتیانی مستقیم از فایل های DWG نرم افزار مکانیکال در نسخه های بعد از نسخه ۲۰۱۸ نرم افزار اینونتور است. آخرین نسخه نرم افزار Mechanical Desktop نسخه ۲۰۰۹ می باشد که به صورت مستقیم در نرم افزار Autodesk Inventor 2012 قابل استفاده بود. شرکت اتودسک بعد از نسخه ۲۰۰۹ نسخه جدیدی از نرم ازفزار مکانیکال را وارد بازار نکرد . در آن زمان نگرانی کارشناسان از نحوه ساپورت فایل های DWG مکانیکال با نرم افزار جدید شرکت اتودسک یعنی اتودسک اینونتور بود. همانطور که می دانید فایل مدل سازی (Part)   در نرم افزار اینونتور با پسوند IPT ، فایل نقشه با پسوند IAM و فایل مونتاژ با پسوند IAM ذخیره می گردند. در کنار این موضوع نسخه های Windows XP و Windows Vista نیز از نسخه ۲۰۰۹ مکانیکال دسکتاپ پشتیبانی کامل کردند. شرکت اتودسک نصب نرم افزار مکانیکال رادر نسخ های Windows 7  و Windows 10 نیز هموار ساختو با این اتفاق خیال کاربران مکانیکال تا حدودی آسوده شد. بسیاری از کاربران مکانیکال از همان زمان ورود نرم افزار اینونتور دست از مکانیکال کشیدند و شروع به کار با نرم ازفزار اینونتور کردند. برای این کاربران نیز استفاده از فایل های DWG مکانیکال در نرم افزار اینونتور مهیا شد.

ترجمه مستقیم فایل های DWG  مکانیکال یا اتوکد تا نسخه ۲۰۱۲ نرم افزار اینونتور قابل انجام گشت .   نسخه ۲۰۱۸ نرم افزار اینونتور آخرین نسخه از نرم افزار اینونتور است که امکان احضار و ترجمه فایل های مکانیکال  ایجاد شده است . سیاست شرکت اتودسک از بر آن شده است که  ترجمه فایل های مکانیکال دسکتاپ در نسخه های اینونتور۲۰۱۹ و اینونتور ۲۰۲۰ و نسخه های بعدی امکان پذیر نمی باشد. راه حل استفاده از این فایل ها برای کاربران نرم افزار نسخه ۲۰۲۰ و ۲۰۱۹  این است که  ابتدا باید آنرا با نسخه ۲۰۱۸  و یا نسخه های پایین تر بازخوانی و با فرمت اینونتور ذخیره نمایید سپس فایل ذخیره شده را در اینونتور خود باز نمایید.

 

10 thoughts on “خاتمه سازگاری فایل های مکانیکال دسکتاپ با اینونتور

 1. سلام ممنون از دستورالعمل پیشنهادی برای انتقال فایلهای مکانیکال. وقتی با روش ذکر شده فایلی را میخواهم به اینونتور ۲۰۱۸ منتقل کنم بعد از پایان configuration پیغام میاد که نیاز به mechanical desck top 2009 هست در صورتیکه برنامه مکانیکال را نصب دارم همونموقع و حتی باز هم هست. چکار باید بکنم برای رفع این مسئله؟
  آیا نصب نسخه پایینتر مثلا ۲۰۱۲ اینوتور بهتر کار میکنه رو این موضوع؟

  1. سلام نسخه های پایینتر مکانیکال هیچ مشکلی با اینونتور ندارن، یکی از روش های انتقال فایلهای مکانیکال همین روش هست شما با نسخه های پایینتر فایل های ipt یا iam میسازین و بعد به نسخهای بالاتر اینونتور میبرین.

 2. سلام
  با تشکر از شما، من نسخه ۲۰۱۵ اینونتور را نصب کرده ام ولی در هنگام بازکردن فایلها option جهت تبدیل فایلهای MDT فعال نمی باشد. لطفا راهنمایی فرمایید.

 3. سلام من نیاز به نرم افزار مکانیکال دکستاپ ۲۰۰۹ یا پاین تر دارم نسخه های ۲۰۰۸ یا ۲۰۰۷ و.. پیدا نکردم
  نسخه ۲۰۰۹ رو هم دانلود کردم ولی کرکس ت.و فامیلش نیست و به هیچ طریقی هم کرک نمیشه
  کسی میتونه کمکم کنه سی دی ارجینالش رو تهیه کنم یا فایل کرکس رو بهم بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.